Egy jóbarátunk jóvoltából érkezett hozzánk egy nagyobb adag házi, frissen szüretelt, gyönyörű, illatos és ráadásul mézédes eper, amit – azok után, hogy a nagyját egy ültő helyünkben befalatoztuk -, jól be is főztünk, hogy később is élvezhessük a nyár ízeit.
Persze ebből is lettek fűszeres variációk, hiszen szeretjük, ha már a kamra polcáról lekapva egy izgalmas lekvárral van dolgunk - ráadásul a hőkezelés által a legtöbb fűszer intenzívebben kiadja aromáit, mint akkor, ha csak utólag tennénk a jamhez.
Eperlekvár
Mi ezúttal is hasonlóan jártunk el, mint a cseresznye esetében – a gyümölcsöket megtisztítottuk, csumájukat eltávolítottuk, majd egy nagy edényben elkezdtük beforralni. Amikor már kezdett lekvár állagot felvenni, akkor megkóstoltuk, és ennek megfelelően édesítettük (az eperhez általában azért kell a plusz cukor, vagy más édesítőszer).
Ekkor fűszereztük, majd sterilizált üvegekbe töltöttük, pár percre fejjel lefelé fordítottuk őket, majd száraz dunsztba pakoltuk, és így hagytuk kihűlni.
De mivel is fűszereztünk?
Borsmenta & pezsgő
A pezsgő és eper klasszikus kombóját a Micsoda nő óta szerintünk már mindenki ismeri. Nyáron mi is nagy rajongói vagyunk ennek a egyszerű, az epertől mégis izgalmas italnak, amit sokszor egy kis mentával teszünk még frissebbé.
Most ezt a napsütéses életérzést üvegekbe is zártuk ezzel a lekvárral, amibe a főzés végéhez közeledve kevés hűsítő hatású bormentát szórtunk, a tűzről levéve pedig hozzáöntöttünk egy keveset a kedvenc pezsgőnkből.
Ezzel a lekvárral fogunk hűsölni nyáron – például úgy, hogy joghurtos fagylaltokra kanalazzuk.
Rózsabors
Mivel imádjuk a borsokat, nyilvánvaló volt, hogy az eperből is készül egy borsos változat – bár csaltunk egy kicsit, mert a választásunk ezúttal a rózsaborsra esett, ami egyébként nem is valódi borsféle. :)
Kicsit édes, aromás íze van (emlékeztet a borókabogyóra, amiről éppen múlt héten írtunk facebookon is), de nincs benne az a csípősség, ami a valódi borsokra jellemző – éppen ezért megy kiválóan gyümölcsökhöz, desszertekhez is.
Mozsárban megtörtük a szemeket, mivel így bontakozik ki legjobban aromájuk, és ebben a formában tettük a gőzölgő lekvárhoz.
Ez a változat kiváló lesz, ha a kalács mellé valami izgalmasabb lekvárt társítanánk egy dőzsölő, nyári reggeli végén.
Guajillo chili & kakaóbab
A chilis csokoládé melengető és tüzes világát is az eper mellé csempésztük egy másik üvegben.
Ehhez Guajillo chilit használtunk, ami egy enyhén-közepesen csípős chili - éppen ezért nem gyilkos módon, csak éppen kellemesen teszi tüzessé a lekvárt.
A csokoládés ízhez kakaóbabot reszeltünk mellé – néhol kicsit tört formában hagyva, hogy a textúrájában is megjelenek ezek a harapható darabok.
Csokis jellege miatt süteményekhez szuper lesz ez a változat, de ha ti is hagytok benne kisebb kakaóbab töreteket, akkor egy csokoládés pohárkrém egyik rétegeként is el tudjuk képzelni - már a gondolata is izgalmas annak, ahogy a lágy csokimousse és tüzes eperlekvár találkozása mellett néha rá-ráharap az ember egy kakaó-ízbombára.
Karácsonyi álom
Kardamom & Gyömbér & Narancshéj
Mint a cseresznye esetében, itt is csináltunk egy karácsonyi hangulatot idéző változatot, de az eperhez kicsit egzotikusabb fűszereket választottunk.
Felhasználtuk a kardamom különleges, édeskésen csípős, utóízében a citrom-kámfor-bergamot keverékére emlékeztető aromáját, a gyömbér üdítő, szintén citrusos jellegeket őrző csípősségét, és a narancshéj édes-keserű ízeit, hogy egy igazán különleges karácsonyi lekvárt készítsünk belőle.
Ezt, az ünnepi felhasználás mellett egyébként török desszertekhez is kiválóan lehet kanalazni, mivel azokban is gyakori vendég ez a három fűszer.
Ez tehát az idei 4 eperlekvár változat a Fűszerész házatáján, amiket előszeretettel ajánlunk kirpóbálásra nektek is. És végül természetesen itt vannak a címkék is, amiket csináltunk, hogy ti is egyszerűen megjelölhessétek, melyik üvegben milyen fűszeres lekvár-variáció rejtőzik. :)
Fűszeres befőzésre fel!